Som ni kanske har läst i mitt tidigare inlägg gällande Vera och IKEAs produkt Trådfri kom jag i min research delvis kontakt med HUE-systemet från Philips. Jag har funderat lite till och från på den lösningen och då kompatibiliteten mellan Vera och Trådfri är bristfällig samt att HUE och Trådfri i senare firmware från Philips inte fungerar alls kände jag att det var dags att testa något annat.
Tyvärr
Jag hoppas fortfarande, och tror, att någon duktig utvecklare kommer att klara av att tolka och finna ett sätt för Veran att kommunicera med Trådfri och därmed möjliggöra dimning och justering av färgton.
Nåväl, av en slump kom jag över en HUE-brygga av senaste version(2) och blev då lockad att testa det många andra på internet redan konstaterat, att HUE och trådfri inte fungerar (Jag kan redan nu avslöja att det inte fungerade för mig heller, men vad gör väl det! :-)) Jag har dock läst att Philips i en forumtråd sträckt ut sin hand mot IKEA och att dom vill hjälpa till så att dessa två produkter kan tala med varandra, i skrivande stund oklart om det någonsin kommer att inträffa. Även här är jag positiv(och kanske lite naiv) och tror att det löser sig inom kort. Lyckas dom komma överens är jag redo! Det som talar emot är att IKEA släpper sin egen gateway inom kort, och frågan är då hur intresserad dom är att samarbeta med Philips. Det visar sig…
Ytterligare en anledning som gjorde mig intresserad av HUE är att den är kompatibel med Veran på skalan av 8/10 , detta enligt Vera själva (http://getvera.com/portfolio-posts/philips-hue-bridge/). Det borgar ju för att dessa borde integrera snyggt och smidigt mot varandra!
Så, här kommer en guide som visar hur man kopplar ihop HUE med Vera. I slutet av inlägget finns en film som visar hur dessa system fungerar i verkligheten.
- Börja med att packa upp din HUE-brygga och installera den enligt Philips anvisningar. Det är väldigt enkelt och straight-forward, installationen tar inte många minuter (http://www2.meethue.com/en-us/about-hue/get-started/).
- När installationen av bryggan är färdig är det dags att skapa rum och lägga till lampor via appen. Även detta är enkelt och borde inte skapa något nämnvärt huvudbry. Jag köpte en vit dimbar HUE-lampa samt en RGB, båda med E27 sockel. Dessa konfigurerades och lades till via appen samt att jag skapade ett fiktivt rum, ’Philips HUE Room’ som dessa två lampor tillhör.
- Klicka runt och testa i appen, när allt fungerar och du är nöjd är det dags att logga på din Vera. (HUE-appen blir ”master” för namnsättning av lamporna)
- Efter att ha loggat in i din Vera, gå till Apps – Install apps – sök efter ”hue” och följande visas.

- Klicka på ”Details” till höger och du kan nu välja att installera appen.

- Vänta på att installationen slutförs, klicka på OK.

- Installationen står och snurrar en liten stund

- När installationen är slutförd ska det se ut så här

(Bilden nedan visar vilken version jag har på appen)

- Gå till Devices och titta under kategorin ”No Room”. Din HUE-bridge ska nu synas där. Nästa steg är att koppla ihop Veran och HUE-bryggan.

- Klicka på pilen till höger om ”Philips Hue Plugin”. När nedanstående visas väljer du ”Plugin Control”

- Vet du IP-adressen till HUE-bryggan kan du skriva in den, annars borde den ha dykt upp automatiskt. Klicka därefter på den fysiska knappen på bryggan och välj därefter ”Pair With Bridge”. Vänta och låt systemen hitta varandra.

- Om allt gick bra ska det se ut så här. Du kan nu gå tillbaka till Devices menyn och du ska då se både bryggan och dina lampor

- Jag har för denna guide skapat ett rum i Veran som heter Philips HUE Room där jag lagt till lamporna och bryggan (för en enkel visualisering).

- Klart! Du kan nu styra lamporna från antingen Veran, HUE-appen eller via båda två. Du avgör det själv. Ändrar du inställning i den ena skickas det över till det andra systemet. Lamporna kan du betrakta som vilken lampa som helst och skapa scheman och aktiviteter utefter dina egna önskemål i Veran.
Denna film visar hur jag ändrar inställningar i Verans app samt i HUE appen. Som ni ser tar det inte många sekunder för inställningarna att skickas över till respektive plattform. Båda telefonerna är kopplade till samma WiFi.
Slutsats: Är då Veran och HUE ”a perfect match”, ja, det skulle jag vilja säga. Jag är väldigt imponerad hur snyggt dessa system interagerar med varandra samt hur responsivt data skickas mellan systemen. Ändrar man inställning för någon lampa i mobilappen uppdateras Verans GUI blixtsnabbt, och vice-versa. KLOCKRENT! Eventuellt kommer det ytterligare en guide lite senare med tips-trix när det gäller schemaläggning och dylikt.
Övrigt: På black-friday 2016 fyndade jag en Philips TV med inbyggd ambilight och kompabilitet med HUE. Via TVn kan man koppla på HUE-lampor och tanken är att dessa ska följa samma ”ljuschema” som TVns inbyggda LED-lister. Jag är inte helt imponerad av den kopplingen, de gånger jag har slagit på funktionen upplever jag att den externa lampan släpar efter och irriterar mer än vad den tillför. Finns det intresse kan jag vid tillfälle filma hur det fungerar som.

I mer än 10 år har Markus Jakobsson delat med sig av erfarenhet inom smarta hem på bloggen. Markus har testa det mesta och lärt sig massor på vägen, kunskaper och erfarenheter han delat med dig här på bloggen.
Favoriter inom smarta hem just nu:
Xiaomi Mi Flora
Raspberry Pi 5
Homey
Home Assistant
Displayen LYWSD03MMC
Hoppas du uppskattade innehållet och fick nytta kunskapen vi delat med oss på Automatiserar.se.
Stort tack för att du tog dig tid att läsa vårt inlägg.
Med vänliga hälsningar Markus Jakobsson
Allt går att automatisera!













Lämna ett svar