Idag packade jag upp Homey som tillverkaren Athom skickat till Automatisera.se.
Vid uppstart av enheten började den prata med mig, var inte alls beredd på att den kunde det. Där fick jag instruktioner till vilken webbadress jag skulle surfa. Jag valde att göra det på mobilen för att komma igång. Ännu en effektfull sak var det pulserande ljuset.

I inlägget ”Del 1 – Installera Homey” skriver jag om dem steg jag tog för att komma igång med Homey, jag kommer i del 2 skriva om hur jag fick in mina Zigbee Aqara sensorer som inte gick att få in i VeraSecure. Det tog mig ca ~5 minuter att komma igång med Homey och en timme att skriva om det.
Missa inte vårt nya genomgående test av Homey, här visar vi många bra automationer Homey kan utföra för att underlätta vardagen.
https://www.automatiserar.se/alltomhomey/
Installation
När jag kopplade in strömmen blev jag förvånad när den började prata! Var inte beredd på det, vilket gjorde att filmen nedan blev lite skakig tyvärr.
För att komma igång med Homey:n så surfade jag till adressen jag fick uppläst: https://setup.athom.com, från och med version 2.0 av Homey så måste man använda mobilen för att konfigurera enheten, så jag valde att göra allt via mobilen direkt.
Nedan är de steg jag tog för att komma igång.








Nu kunde jag börja registrera mina Aqara sensorer (sensorerna på bilden nedan), vilket är Zigbee sensor med en väldigt liten formfaktor. Jag kommer fortsätta skriva om Homey under veckan. Fram tills dess tar jag gärna emot mer tips! Ikea fjärrkontrollen ligger till höger på bilden för att visa hur små zigbee enheterna är.

Jag vill även tacka m.nu som nämnde bloggen för företaget Athom och gjorde det möjligt att testa och skriva om Homey.
inlägg kommer publiceras löpande framöver. Följ Automatisear.se på facebook för att inte missa kommande inlägg. Har du tips eller vill diskutera något? Gå med i vår hemautomationsgrupp på Facebook.
Är du sugen på att köpa en Homey så finns Homey hos M.nu.

// Markus (Ispep)

Skribent:
Markus Jakobsson har mer än 10 års erfarenhet inom smarta hem, så han har hunnit testa och lära sig det mesta! Men fullärd blir man aldrig dock aldrig 🙂
TIPS:
Vill gärna tipsa om ett inlägg där du hittar grupperad information om smarta hem: Automatiserar.se/smarta-hem/
Skulle du mot förmodan inte hittat det du sökte kommer du troligen hitta det här: Automatiserar.se/sok-om-hemautomation/
Vill du diskutera smarta hem så har vi en kanal på Facebook med +7000 medlemmar: Smartare hem & Hemautomation | Facebook
Sedan början av 2023 har vi skapat mer material på Youtube kanalen: Stötta oss gärna genom att kolla in filmerna där och följa kanalen
Övrigt
Du kanske uppskattade och fick nytta av det här inlägget och vill hjälpa sidan Automatiserar.se?
Swisha gärna en slant till kaffe på 0705470065 om du vill stötta bloggen. Då visar du din uppskattning av den tid vi lägger på Bloggen och vi kan fortsätta driva sidan helt utan reklam. Du kan även stötta bloggen genom att köpa någon av våra smarta hållare.
Alla bidrag vi får går till att täcka driftkostnaderna för bloggen, samt att köpa den teknik vi kan skriver om på bloggen.
Om bloggen:
Vi kör sidan helt på fritiden, därigenom helt oberoende och gör detta för att det är roligt och lärorikt.
Vi hoppas att du som läsare hittat ett inlägg som hjälper dig att automatisera mera.
Gillade du bloggen så dela den gärna med vänner, och var det något du inte tyckte var allt för bra så hör av dig så vi får veta!
Stort tack för att du tog dig tid att läsa vårt inlägg.
Med vänliga hälsningar Markus Jakobsson
Allt går att automatisera!
Spännande! Jag följer detta stort intresse. Jag har själv en VERA Plus och funderar på att byta kontrollenhet ibland. Det skulle också vara kul om du kunde få testa Arlos senaste ”Arlo Smarthub” med z-wave. Lycka till med bytet.
Ser fram emot den här installationen! Har själv en Homey, som sonen skulle installera flera av våra pluggar mm, men det har inte gått så bra.Verkar som att ”meschnätverket” inte funkar så bra. Och redan installerade puckar inte går att lägga till.
Så jobba på, så kanske jag själv kan får till det någon gång!
Det ska bli såå spännande!
Börja alltid med att ”ta bort” nya enheter även om de är nya. Då kommer det gå mycket bättre att lägga till dom som nya.
Pingback: Addera enhet till Homey | Lösningar för smarta hem
Pingback: Flows & Apps i Homey 2.0 | Lösningar för smarta hem
Pingback: Test av Xiaomi Aqara temperatursensor | Lösningar för smarta hem
Pingback: Få ett smartare hem Flic | Tips för smartare hem
Pingback: Vad kan du göra med Flic Hub? | Tips för smartare hem
Pingback: Hur viktigt är WIFI i smarta hem? | Tips för smartare hem