Vi har under flera års tid nu använt oss av Philio PAN11-1 som nyttjar Z-Wave protokollet. Philio klarar av att rapportera strömförbrukning vilket skapar en mängd möjligheter att göra äldre utrustning smart. Bland annat så har vi gjort automationer med luftavfuktare, kaffe bryggning och dessutom övervakat en äldre tvättmaskin så att vi får ett sms när den är färdig.
Utöver det så ger energirapportering och återkoppling om aktuell status information om det senaste kommandot lyckats eller inte via Z-Wave. Idag kör vi den tillsammans med Vera Secure och Homey. Installationen gick mycket enkelt i båda system, Vi kopplade in pluggen i väggen och adderade en ny enhet i Vera & Homey utan problem. Räckvidden på enheterna är riktigt bra tack vare Z-wave protokollet.
Vad klarar Philio Pan11-1
Sedan länge har den här modellen av Philio blivit ersatt av nyare modeller, därav har vi bara gått tillbaka och korrigerat inlägget och uppdaterat med korrekt information och länkar. Men värt att nämna är att vi nu år 2021 fortfarande kör dom, och detta var en av de första Z-wave enheterna vi testade på bloggen.
En strömbrytare strulade till en början och tappade kontakten med min Vera till och från, förbrukningen rapporterades ibland enormt fel. Detta berodde mest troligt på att brytaren var placerad för nära min Vera Lite (Ca 1 meter ifrån). Efter att ha flyttat Veran till en ny plats så har givaren fungerat problemfritt, inrapporteringen av förbrukning har varit exakt utan stora skillnader som tidigare.
För att nyttja funktionen med aktuell strömförbrukning så har jag valt att installera ett tillägg i Vera Lite som heter ”DataMine”, detta tillåter mig att spara informationen som Philio skickar under en längre tid.
Grafer som skapas i ”DataMine” skapas i realtid, möjlighet finns att gå tillbaka och se hur mycket en viss enhet har förbrukat tidigare. alternativt addera flera olika källor i samma graf, vilket är bra för att se trender eller konstigheter.
Betyg på Philio Pan11-1
Vi har kört 3st Philio Pan11 sedan 2014 och i år 2021 så har vi fortfarande några i drift, vilket gör att vi tycker den är både prisvärd och har en mycket bra livslängd. Att den dessutom återrapporterar energiförbrukning gör att fortsätter att använda den även idag. Innan Z-wave fanns så hade vi inte några möjligheter att få återrapportering från enheterna, men i och med Z-Wave så får vi både en kvittens efter att kommando skickats. Men nu år 2021 och sedan Zigbee introducerades så måste vi säga att den fortfarande har en plats i ett smart hem.

Skribent:
Markus Jakobsson har mer än 10 års erfarenhet inom smarta hem, så han har hunnit testa och lära sig det mesta! Men fullärd blir man aldrig dock aldrig 🙂
TIPS:
Vill gärna tipsa om ett inlägg där du hittar grupperad information om smarta hem: Automatiserar.se/smarta-hem/
Skulle du mot förmodan inte hittat det du sökte kommer du troligen hitta det här: Automatiserar.se/sok-om-hemautomation/
Vill du diskutera smarta hem så har vi en kanal på Facebook med +7000 medlemmar: Smartare hem & Hemautomation | Facebook
Sedan början av 2023 har vi skapat mer material på Youtube kanalen: Stötta oss gärna genom att kolla in filmerna där och följa kanalen
Övrigt
Du kanske uppskattade och fick nytta av det här inlägget och vill hjälpa sidan Automatiserar.se?
Swisha gärna en slant till kaffe på 0705470065 om du vill stötta bloggen. Då visar du din uppskattning av den tid vi lägger på Bloggen och vi kan fortsätta driva sidan helt utan reklam. Du kan även stötta bloggen genom att köpa någon av våra smarta hållare.
Alla bidrag vi får går till att täcka driftkostnaderna för bloggen, samt att köpa den teknik vi kan skriver om på bloggen.
Om bloggen:
Vi kör sidan helt på fritiden, därigenom helt oberoende och gör detta för att det är roligt och lärorikt.
Vi hoppas att du som läsare hittat ett inlägg som hjälper dig att automatisera mera.
Gillade du bloggen så dela den gärna med vänner, och var det något du inte tyckte var allt för bra så hör av dig så vi får veta!
Stort tack för att du tog dig tid att läsa vårt inlägg.
Med vänliga hälsningar Markus Jakobsson
Allt går att automatisera!
Pingback: Failsafe brytare vid överförbrukning |
Pingback: ”Dum” Video Ringklocka Automatiserad |
Pingback: Allt om Vera och VeraSecure |